Koronavirüs salgını tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi

Koronavirüs salgını tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi

Koromavirüs salgını bir çok kesimde tüketicininde alışkanlıklarını değiştirdi. Daha önceleri liste yapmayanlar şimdi her alışveriş öncesinde yeni bir liste yapmaya başladı. Online internetten sipariş oranı ise oldukça yükseldi.

31
0
PAYLAŞ

Koromavirüs salgını bir çok kesimde tüketicininde alışkanlıklarını değiştirdi. Daha önceleri liste yapmayanlar şimdi her alışveriş öncesinde yeni bir liste yapmaya başladı. Online internetten sipariş oranı ise oldukça yükseldi.

Tüketiciler, koronavirüs salgınına karşı riski azaltmak için markete gitmeden önce alışveriş listesi hazırlamaya başladı. Bu dönemde internetten alışveriş oranı da yüzde 80 arttı.
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Kovid-19 salgını nedeniyle, insanların artık riski azaltmak için markete gitmeden önce ihtiyaç listesi hazırladığını, pek çok kişinin de internet üzerinden alışveriş yaptığını belirtti.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınıyla beraber tüketici alışkanlıklarının da büyük ölçüde değiştiğini söyledi.

Koronavarüs salgınına kadar Türkiye’de birçok tüketicinin listeyle alışveriş yapmadığını dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

“Maalesef tüketicilerimizin çoğunun listeyle alışveriş yapma alışkanlığı bulunmuyordu. Covid-19 salgını, tüketici alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirdi. Artık tüketicilerin büyük bir kısmı gerek virüs kapma endişesinden gerekse daha az risk için ihtiyaçlarının listesini evde yaparak markete gidiyor. Önceden liste yapmadan markete giden vatandaşlar, şimdi markette gezerek alışveriş yapmayı değil ellerindeki listeye bakarak alışveriş yapmayı tercih ediyor. Yani vatandaşlar bir an önce alacaklarını alıp marketten ayrılmak istiyor. Virüsle beraber sık sık ve rahatça dışarı çıkma alışkanlığını kaybeden tüketiciler, artık acil ihtiyaçlarını belirliyor ve hiç vakit kaybetmeden alışverişini tamamlayıp marketten ayrılıyor.”

“Virüs bizim yapamadığımızı yaptı”

Şahin, tüketicilere salgın öncesinde de hep listeyle alışveriş yapmaları uyarısında bulunduklarını belirterek, “Virüs bizim yapamadığımızı yaptı.” dedi.

Listeyle alışverişin alışkanlık haline gelmesini temenni eden Şahin, “Zira gelişmiş ülkelere baktığımızda tüketici, listesini evde hazırlıyor. Daha sonra alışveriş merkezine ya da markete girdiğinde hiç sağa sola bakmadan alacağı ürünü alıyor ve doğruca kasaya gidiyor.” diye konuştu.

“İnternetten alışveriş oranı yüzde 80’e çıktı”

Salgınla beraber uzaktan ve internetten alışverişlerin de arttığına dikkati çeken Şahin, şunları kaydetti:

“Yine gelişmiş ülkelerden örnek verecek olursak, insanların birçoğu alacağı ürünün ayağına gelmesini istiyor. Birçok batı ülkesinde tüketicilerin yüzde 80’i ihtiyaçlarını internet üzerinden ve uzaktan satış yöntemiyle karşılıyor. Biz de ise salgından önce vatandaşların yalnızca yüzde 10’u internetten alışveriş yaparken, bu oran salgınla beraber yüzde 80’lere çıkmış durumda. Bu da risk almak istemeyen vatandaşların büyük bir kısmının internetten alışverişe yöneldiğini gösteriyor.”

PAYLAŞ

Warning: A non-numeric value encountered in /home/siyasethaber/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 352

BİR CEVAP BIRAK