Koronavirüs salgını sonrası bakanlık denetimlerini arttırdı

Koronavirüs salgını sonrası bakanlık denetimlerini arttırdı

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini gösterirken ekonomi her ülkede etkileniyor, Türkiye'de ise bakanlık denetimleri arttırmış durumda. Bakanlıktan görev yapmak üzere tam 52 bin personelle toplamda 3 bin 321 noktada denetimlerini sürdürür durumda.

28
0
PAYLAŞ

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini gösterirken ekonomi her ülkede etkileniyor, Türkiye’de ise bakanlık denetimleri arttırmış durumda. Bakanlıktan görev yapmak üzere tam 52 bin personelle toplamda 3 bin 321 noktada denetimlerini sürdürür durumda.

İçişleri Bakanlığı, saat 15.00-00.00 arasında 52 bin personelle 3 bin 321 noktada market ve pazarlarda kurallara uyulup uyulmadığını denetleyecek.

İçişleri Bakanlığı 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması ve Ramazan ayın öncesi 31 il başta olmak üzere ülke genelinde bugün market ve süpermarketler ve pazar yerleri, fırınlara yönelik sosyal mesafe ve bulaşın engellenmesi, alınan tedbirlere uyulup uyulmadığı ile pazar ve marketlerde fahiş fiyat uygulanmasının engellenmesine yönelik yoğun denetim gerçekleştirecek.

52 bin personelle denetim

Bakanlık, koronavirüs tedbirlerinin özellikle bugün 15.00-00.00 saatleri arasında bozulabileceği gerekçesiyle bu yerlerdeki denetimlerine ağırlık verecek.

30 bin 930 emniyet, 20 bin 608 jandarma ve 682 sahil güvenlik personeli olmak üzere toplam 52 bin 220 personel ve 219 dedektör köpeğin katılacağı denetimler, önceden tespit edilmiş 3 bin 321 noktada gerçekleştirilecek.

Denetimlerde, alınan kararlar doğrultusunda süresiz kapatılan işyerlerinin kapalı olup olmadığı, çalışma saatleri yeniden düzenlenen işyerlerinin belirlenen saatlerde faaliyet gösterip göstermediği ve kapanış saatlerine riayet edip etmediği kontrol edilecek.

Semt pazarları, marketler, fırınlar, petrol istasyonları vb. işyerlerinde 10m²’ye 1 kişi düşecek şekilde müşteri kabulü ve dışarıda sıra bekleyen şahısların sosyal mesafe kuralı ile sokağa çıkma yasağına tabii tutulan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların yasağa uyup uymadığı denetlenecek.

Denetimlerde ayrıca, toplu taşıma ve ticari taksilerin yolcu kapasiteleri, plaka kısıtlamaları, araç içerisinde maske kullanımı ve diğer kurallar ile ilgili alınan tedbirlere uyup uymadığına bakılacak.

Ramazan fırsatçıları da denetlenecek

Koronavirüs salgını ve Ramazan ayını bahane ederek fahiş fiyat uygulaması yapan firma ve işletmelere de adli ve idari işlem uygulanacak.

Ayrıca salgın nedeniyle alınan kararlara uymayan işyerleri ve vatandaşlar hakkında idari ve adli işlem yapılacak.

PAYLAŞ

Warning: A non-numeric value encountered in /home/siyasethaber/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 352

BİR CEVAP BIRAK